Aktuality

27.05.2015 - XI. TEPLICKÁ MUZEJNÍ NOC

XI. TEPLICKÁ MUZEJNÍ NOC

V roce 2015 se uskuteční již 11. ročník Festivalu muzejních nocí, který bude probíhat ve dnech 
15. května až 13. června 2015.

 Muzejní noc je akce, při níž muzea otevírají své brány pro návštěvníky ve večerních hodinách (často až do půlnoci). Organizátoři muzejních nocí se tak snaží podpořit zájem široké veřejnosti o činnost muzeí. První ročník akce proběhl v roce 1997 v Berlíně, v České republice pak v roce 2004 v Praze, a její výrazný ohlas mezi návštěvníky zapříčinil rozšíření této akce i do dalších měst České republiky. Celorepublikový festival, který pořádá Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem, zastřešuje jednotlivé akce muzeí a galerií a poskytuje platformu pro společnou kooperaci, a také pro lepší informovanost veřejnosti o nabídce našich kulturních institucí. Festival se tak stal ojedinělou akcí – významným kulturním a společenským fenoménem, který nemá svým rozsahem v Evropě obdoby. 

Regionální muzeum v Teplicích se do Festivalu muzejních nocí zapojuje pravidelně. Letošní ročník bude již jedenáctý v pořadí a uskuteční se v pátek 29. května 2015. Teplická muzejní noc se tradičně koná v předvečer zahájení lázeňské sezóny od 19 hodin do půlnoci na teplickém zámku. V posledních letech je věnována konkrétnímu tématu (2010 – „Iluze a realita“, 2011 – „Benátská noc“, 2012 – „200. výročí setkání Beethovena s Goethem v Teplicích“, 2013 – „200. výročí bitvy u Chlumce“, 2014 – „600 let Židů v Teplicích“), ale vesměs se vždy jedná o netradiční prohlídky muzejních expozic na teplickém zámku s průvodci v kostýmech. Veřejnost si na tuto akci zvykla a každoročně ji vyhledává, po počátečním velkém náporu zvědavců se návštěvnost pohybuje okolo 400 lidí za večer.

Program XI. teplické muzejní noci začíná již odpoledne programem pro děti od 5 do 12 let bez doprovodu rodičů (v 15.00, 15.30, 16.00, 16.30 a 17.00 hodin), jehož náplní je letos CESTA KOLEM SVĚTA za jednu hodinu. Děti se vydají na cestu teplickým zámkem se známými českými cestovateli. S mecenášem Vojtou Náprstkem se podívají do Ameriky a zahrají si na indiány, s polárním badatelem Juliem Payerem se na sněžnicích vydají na severní pól, doktor Emil Holub je naučí několik afrických her a vyléčí je z malárie, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic jim ukáže své kresby z poutě do Benátek a dál, které společně popíší husím brkem, profesor Bedřich Hrozný jim v Asii vyluští nápis klínovým písmem na jimi vyrobené hliněné tabulce a na závěr je cestovatelé Hanzelka a Zikmund seznámí s výrobou bumerangu a australskými klokany. Děti budou v průběhu akce soutěžit, tvořit a vyhrávat drobné odměny. Na dětský program je možné si časové vstupenky, které stojí 25,- Kč, zakoupit v předprodeji v pokladně muzea od 1. května 2015.

Od 19.00 – 24.00 hodin se koná večerní muzejní noc, tentokrát v duchu amerického filmu NOC V MUZEU. Průvodci v kostýmech provedou skupiny maximálně 30 lidí následujícími expozicemi:

  • archeologickou expozicí s pračlověkem;
  • zámeckými pokoji s oživlými historickými postavami;
  • Rokokovým sálem s živou dobovou hudbou;
  • expozicí lázeňství s krásnou lazebnicí a pacientkou;
  • výklenky s uměním 14. – 18. století se Salomé tančící s useknutou hlavou Jana Křtitele; 
  • vnitřním nádvořím zámku s husity a křižáky dobývajícími teplický klášter.

Ve 22 hodin se návštěvníci mohou těšit na ohňovou show skupiny Pantha - Rei na nádvoří zámku, která bude přístupná pro všechny, kteří budou mít zakoupenou vstupenku na kteroukoli hodinu.

Frekvence prohlídek je po 20 minutách. První prohlídka je v 19.00 hodin, poslední začíná 20 minut před půlnocí. Od 1. května 2015 je možné si v pokladně muzea zakoupit tzv. časovou vstupenku v hodnotě 50,- Kč na určitou hodinu a předejít tak čekání ve frontě. 

V rámci muzejní noci bude rovněž až do 22.00 hodin zdarma zpřístupněna výstava 70 LET ŽLUTOMODRÉ RADOSTI, 115 LET FOTBALU V TEPLICÍCH A FOTBAL OBJEKTIVEM ZDEŇKA TRAXLERA v Jízdárně teplického zámku. 

Mgr. Eva Klášterková

Zájezdy k moři, kvalitní elektronika, luxusní oblečení

Parfémy, kabelky, vystoupení, Teplice, Ústí nad labem, Olympia, Galerie, Fontána, výprodej, slevy, oblečení, elektronika, Fresh labels

Zpět na výpis aktualit

Komentáře


Chcete od nás dostavat aktuální informace
z našeho webu přímo na e-mail?

Sledujte násna Facebooku