Aktuality

06.06.2013 - Kábát v Teplicích, Ota Váňa

Kábát v Teplicích, Ota Váňa

Kabát na turné s big bandem suverénně vyprodával haly. Dokáže to i na stadionu FK Teplice, kde v sobotu 8. června od 18.00 zahraje? „Předkapely? Embassy a naši staří známí Krucipüsk," řekl pro Deník Ota Váňa, kytarista rockového Kabátu.

 Těšme se, Kabát se už v létě chystá do studia točit nové album! Ještě před tím si dvakrát užije svého big bandu a diváci s ním. „Prvně" v sobotu 8. června v Teplicích na zeleném trávníku, naposledy 5. července na festivalu Rock For People. Kam se vypravíte vy?!

Big band? Novinka

Jaká pro Kabát byla zkušenost hrát s dechy, s big bandem?

Pro nás to byla novinka. Jiný to bylo v tom, že jsme roky zvyklí, že jsou naše koncerty jen na nás, ale tentokrát byl ansámbl muzikantů o dost větší. Bylo to 10 muzikantů navíc, museli jsme se sehrát, měli jsme hodně zkoušek. Dělalo se na tom od ledna, pak si to konečně sedlo a my už věděli, že to bude dobrý.

Zkoušeli jste s big bandem Mar-tina Kumžáka, který živě doprovází i taneční soutěž StarDance. Obešlo by se to bez něj?

Hodně nových aranžmá udělal doma Milan Špalek (Kabát, baskytara, texty), který má k našim písničkám nejblíž. Posílal nám je a ještě se jezdilo k Martinovi Kumžákovi domů do Prahy a ten si k tomu řekl svoje. Některé písničky udělal Kumžák sám, aranže upravoval pro big band, rozepisoval jim je do not. Aranžmá byla společná práce Milana a Martina.

V sobotu zahrajete v Teplicích, tím to pro Kabát letos končí?

Máme ještě jednu speciální akci, chtějí nás s big bandem na festival Rock For People, kde jsme roky nehráli. Zahra-jeme tam s big bandem 5. července; Teplice jsou konec turné a pak ještě festival. Jedeme v létě i další fesťáky, ale to už bude jen rokenrol, jenom Kabát bez big bandu.

Čeká vaše rodné Teplice něco opravdu unikátního?

My rozdíly v koncertech neděláme, všude chceme zahrát na 100 %. Lidi nejsou zvyklí na nic jiného, v každým městě jim musíme odevzdat naprosté maximum.

Ale přeci jen je teplický koncert pro nás speciální. I když jsme tu doma, Tepličáci nám pořád říkali, proč hrajeme v Ústí a u nich ne. Víme ale, jaká byla v Teplicích situace. Zimní stadion byl dlouho v dezolátním stavu a dnes už tam žádnej není…

Ubrali jsme i přidali

Trošku jsme pro Teplice playlist předělali, něco ubrali, něco přidali. A hlavně je to jiný v tom, že hrajeme venku. Když se teď podívám z okna (Rozhovor vznikl v neděli navečer poznámka autora.), tak se modlím, aby lidi, kteří mají lístky na stání, nezmokli. Ale chci jim i vzkázat, že kdyby náhodou pršelo, ať si vezmou pláštěnky, ne deštníky. Pak by nikdo nic neviděl, hlavně lidi menšího vzrůstu…

Uvidíme na stadionu FK Teplice tanec krásek, jako na turné?

Patro, kde tancovaly v halách, v Teplicích nepostavíme. Naše stage bude jinak, na ní to kvůli povětrnostním podmínkám a hraní venku nejde.

Fanoušci Kabátu jsou věrní, jen tak něco je nerozhází. Důkazem toho byl déšť, ve kterém si vás stejně na Benátské noci 2012 užili… Ti by svůj Kabát nenechali ve štychu jen proto, že zaprší…

My jsme na tom stejně jako lidi. Prostě hrajeme. Koncert bude, snad jen kdyby mělo být opravdu tornádo, tak se hrát nebude… Vždyť je to rokenrol! Na Glastonbury v Anglii rok co rok prší, chodí tam lidi v holinkách, brodí se bahnem. A stejně zas přijdou.

Věřím, že to v Teplicích vyjde. My tomu říkáme: „Jdeme do první linie!" Prostě lidi si zaplatili a chtějí vidět show, trochu si orazit dnes potřebují všichni… Takže: „Na 2 hodinky se přijďte pobavit, užít si. zapomeňte na svoje problémy. Přijďte si zařvat a odreagovat se. Od toho koncert Kabátu je!"

Embassy i Krucipüsk

Takže když je Kabát pro každou legraci, i tohle bude sranda?

Určitě, pro Tepličáky máme i překvapení. Před námi zahrají mladí kluci Embassy, těm rádi dáme šanci, je tam i legenda Krucipüsk, naši staří kamarádi. Bude to zajímavý!

V Praze jste s big bandem točili koncertní CD a DVD. Kdy vyjde?

O tom jsme se ještě nebavili, my ho natočili hlavně proto, abychom záznam měli. Aby nás pak nemrzelo, že se koncert nenahrál.

Chtěli jsme původně točit v Teplicích, ale přestěhovat celou techniku o dalších sto kiláků dál, tím by se všechno prodražilo. Navíc se na počasí nikdy nemůžeme spolehnout, takže jsme točili Prahu. A kdy DVD vydáme? Říkali jsme si, že třeba k nějakému výročí. Prostě máme ho teď v záloze.

Každopádně to nevyjde dřív než vaše nové řadové album, že?

To asi ne. Uvidíme, ještě se o tom budeme bavit s fanoušky. Když to budou chtít, můžeme přemýšlet i o tom, že bychom záznam vydali dřív.

Která z písniček s big bandem vás nejvíc baví, dostala vás?

Mě bavily všechny, překvapila mě „Už mě bijou", stará věc z desky „Země plná trpaslíků". Hodně se povedla, tou jsme to rozjížděli. Hodně mě bavila i pecka „Já si kopu vlastní hrob", mimochodem se stále aktuálnějším textem (smích). A lidi hodně bavil „Krutý krtek Joy", tu mají hrozně rády děti. Aranžmá dělal Martin Kumžák, to se mu hodně vydařilo. Tu pecku zrovna zpívá Milan Špalek. Ale mně se to líbí všechno, i big bandisty to bavilo. A dopadlo to přesně, jak jsem si to představoval: „Pódium celý žilo jako jedno těleso…"

Krtek Joy a banjo

Uslyšíme i nějakou country?

Na banjo hraju ve dvou písničkách, v Teplicích to myslím bude v „Krutém krtkovi". Zrovna tu pecku hrajeme na akustiky, pro ni si různě promícháme nástroje. Tomáš Krulich zahraje na basu, já na banjo, Milan Špalek na španělku; je to celý takový veselý…

A co Colorado?

Letos ho nehrajeme. Tahle bluegrassová country písnička by v big bandu nešla dělat, je z úplně jinýho ranku.

Cítíte jako kapela ve zvuku big bandu i soul a funky?

Big band nám to ještě zhutnil, třeba kopíruje kytarový riff. Je to přesně tak, jak jsme chtěli, aby to Kabátu sedlo.

Dostali jste chuť big band použít i na nové desce? Může turné a nové zkušenosti ovlivnit podobu nových písniček?

Ne, to určitě ne. Tady jsme si jen takzvaně „trošku odskočili" a Teplicemi i festivalem Rock For People to ukončíme. Natočený to máme, ale ty dva koncerty uzavřou kapitolu big band. Dál už bude Kabát jako vždy v pěti a bigbít.

 

Zdroj (autor): Radek Strnad / www.teplicky.denik.cz

Zájezdy k moři, kvalitní elektronika, luxusní oblečení

Parfémy, kabelky, vystoupení, Teplice, Ústí nad labem, Olympia, Galerie, Fontána, výprodej, slevy, oblečení, elektronika, Fresh labels

Zpět na výpis aktualit

Komentáře


Sledujte násna Facebooku