Aktuality

10.06.2013 - Lanová dráha Bohosudov – Kněžiště

Lanová dráha Bohosudov – Kněžiště

Sedačková lanová dráha Bohosudov – Kněžiště je dvou-sedačková lanová dráha vedoucí ze severočeského města Krupky, respektive jeho části Bohosudov, na Komáří vížku, jeden z vrcholů Krušných hor. Byla zprovozněna v roce 1952 a jedná se tak po dvou-úsekové lanovce na Sněžku o druhou nejstarší provozovanou visutou lanovou dráhu v Česku a zároveň jde o nejdelší osobní lanovku v Česku.

Dolní stanice lanovky je stanice napínací. Napínání lana zajišťuje závaží o hmotnosti 6 tun. Horní stanice má strojovnu s pohonem lanovky. Pohon lanovky zajišťuje elektromotor o výkonu 55kW. Technologická část, dodaná Transportou Chrudim, je švýcarské licence systému  „von Roll“   jako dvou-sedačková s oběžným dopravním lanem a odpojitelnými sedačkami. Délka lanové dráhy je 2 348m a patří mezi nejdelší jedno-úsekové lanové dráhy ve střední Evropě. Trať lanové dráhy tvoří 27 traťových podpěr (z toho 4 tlačné), na kterých je uloženo nekonečné oběžné dopravní lano. Na dopravním laně je možné umístit 50 drážních vozidel – dvoumístných odpojitelných sedaček.  Dolní stanice v Krupce je v nadmořské výšce 326 m, horní stanice je v nadmořské výšce 808m, převýšení stanic je 482m. Lanová dráha je schopna přepravit jednosměrně 225 osob za hodinu. Sedačky opouštějí stanice v intervalu 30s, vzdálenost mezi vozy  80m,  rychlost lana je 2,5m/s.  Dopravní lano je konstrukce Warrington o průměru 23mm.  Průměry poháněcího i  vratného lanového kotouče jsou 3000mm. Doba jízdy vozu v jednom směru je 15,5 min. 

Podle statistiky přepravila sedačková lanová dráha za 56 let provozu více než 5,5 milionu  osob. V současné době již lanová dráha potřebuje modernizaci zařízení. Musíme učinit vše pro zachování tohoto netradičního dopravního prostředku k rekreaci a turistice našich i zahraničních hostů.

Provoz lanovky


Provoz lanové dráhy na Komáří vížku je zajišťován celoročně, výjimkou je období pravidelných oprav a revizí. V období od 1.dubna až 30.září jezdí od 8:30 do 18:30 hodin, mezi 1.říjnem a 31.březnem končí provoz již v 16:30 hodin. Odjezdy jsou konány vždy ve 30.minutě každé hodiny. Na lanovce je možné přepravovat jízdní kola. Za rok vyveze lanovka na Komáří vížku 40000 až 50000 cestujících a 10000 jízdních kol.

Turistika

Výlet lanovou dráhou na Komáří vížku je opravdovým zážitkem, a to v jakékoliv ročním období. V létě jsou zde ideální podmínky pro turistické výlety pěšky či na kole. V zimě je možné navštívit lyžařský areál TJ Krupka nebo využít široké spektrum běžeckých tratí.

zdroj: www.sportkrupka.cz

Zájezdy k moři, kvalitní elektronika, luxusní oblečení

Parfémy, kabelky, vystoupení, Teplice, Ústí nad labem, Olympia, Galerie, Fontána, výprodej, slevy, oblečení, elektronika, Fresh labels

Zpět na výpis aktualit

Komentáře


Sledujte násna Facebooku