Aktuality

01.09.2014 - MARYŠA

MARYŠA

Jde o nejvýznamnější výsledek vzájemné spolupráce bratří Aloise a Viléma Mrštíků a patří k vrcholům jejich tvorby. Námět, který si Alois přivezl z Těšan, původně zamýšlel zpracovat jako román, ale na Vilémův popud jej spolu napsali jako drama. Premiéra Maryši, dramatu o pěti jednáních, byla v Národním divadle v Praze 9. května 1894 (účinkující v hlavní roli paní Benoniová, v dalších pánové Vojan v roli Francka, Slukov jako mlynář Vávra a Mošna v roli Lízala, režie pan Chvalovský), v Brně pak 27. října 1894. Autoři při vzniku divadelní hry vycházeli z životních osudů Marie Horákové z Těšan, která se jako dvacetiletá provdala za Felixe Turka, o patnáct let staršího vdovce se třemi dětmi.

 Ve skutečnosti ho však neotrávila, ale naopak s ním prožila 39 let společného života a vychovali tři další děti (společně se jim narodilo 7 dětí, z nichž 4 zemřely v dětském věku). Je pohřbena se svým manželem ve společném hrobě, na kterém je nápis: Napsáno drama, prožito větší. Hra byla v Těšanech poprvé provedena až po smrti bratří Mrštíků v roce 1926. Hra je řazena k tomu nejlepšímu z české realistické dramatické tvorby; dodnes je často uváděna na domácích scénách.

Autor: Vilém a Alois Mrštíkové 
Produkce: Divadlo různých jmen.
Režie: Lukáš Burian. 
Hrají: Romana Goščíková , Milan Enčev , Valérie Zawadská/Alena Štréblová , Anna Kulovaná/ Týna Průchová , Petra Špindlerová/Kateřina Pindejová , Marcel Rošetzký/ Petr Franěk , Otto Rošetzký/Jan Szymik , Vojtěch Havelka/ Ondřej Černý a Lukáš Burian. 

Krušnohorské divadlo Teplice:

02.09. 2014 / od 10:30

 

Zájezdy k moři, kvalitní elektronika, luxusní oblečení

Parfémy, kabelky, vystoupení, Teplice, Ústí nad labem, Olympia, Galerie, Fontána, výprodej, slevy, oblečení, elektronika, Fresh labels

Zpět na výpis aktualit

Komentáře


Sledujte násna Facebooku